3 věci, které jsem se naučil na kurzu od Physical Coaching Academy v Mnichově
Jelikož filozofií STACA je neustálé vzdělávání a absolvování zahraničních stáží a kurzů, tak jsem se rozhodl vyjet do nedalekého Mnichova na kurz NASM Certified Personal Trainer od Physical Coaching Academy.
Proč jsem si vybral zrovna tento kurz? Jednoduše proto, že od Physical Coaching Academy (Belgie) jsme neměli doposud žádné materiály, ani vazby na ně a zároveň se jednalo o zajímavou nabídku, jelikož to byl jediný dostupný kurz v anglickém jazyce, ostatní jsou totiž vedené v jazyce belgickém.
Nyní se vám pokusím přiblížit, v čem byl tento týdenní kurz pro mě poučný a přínosný.
1. Coaching je více než počet certifikátů na zdi.
Vzdělávat se je alfou a omegou naší práce, ale pokud nemáte dostatečné trenérské znalosti a neumíte aplikovat nabité vědomosti do praxe, tak se výsledky nedostaví. Kurz vedl trenér Ken Van den Eeden, který má 17 ti leté zkušenosti s trénováním běžné populace a profesionálních atletů z různých sportů. Zdůrazňoval hlavně myšlenku, že je třeba umět správně přistupovat ke klientovi a respektovat jeho možnosti. Snadno obrazíte kurzy po celém světě a budete se pyšnit různými oceněními, ale klienta to zajímat nebude, pokud za sebou nebudete mít výsledky. Je třeba brát v potaz co nejvíce proměnných, které mohou ovlivnit trénink a přizpůsobit ho aktuální situaci tak, aby pro klienta byl přiměřeně těžký a neodcházel po čtyřech. Je rozdíl, jestli máte profesionálního sportovce, který si po tréninku může dát dvacet a celý odpoledne odpočívá, nebo tvrdě pracujícího člověka, který je celý den na nohou a v pracovním stresu.
2. Core
Pokud je něco, co bych rád vypíchl v rámci poznatků ohledně samotného tréninku, tak je to určitě důležitost hlubokého stabilizačního systému neboli core.
Ken vysvětloval, jak je důležitý pro prevenci zranění a zlepšení výkonu. Cviky na zlepšení core podléhají jako všechny ostatní určité progresi na základě toho, v jaké fázi se klient nachází a jaké jsou jeho momentální kvality. Podle PCA se jednalo o 3 různé progrese:
a) Stabilizační fáze
Prvotní fáze, ve které se člověk nachází, pokud začíná cvičit, nemá dostatečné zkušenosti a zároveň spoustu dysbalancí a nedostatků. V naší terminologii by se jednalo o fázi Strukturální rovnováhy. Společným faktorem pro core cviky v této fázi je, že je zde nežádoucí pohyb trupu. Jedná se čistě o aktivační cviky bez žádného pohybu v pánvi, jelikož na to tělo ještě není připraveno. Cílem je aktivovat a posílit lokální stabilizační systém. Například starý známý Plank.
b) Silová fáze
Do naší terminologie fáze Akumulace a Intenzifikace. V této fázi je již požadovaný pohyb trupu a posílení globálního stabilizačního systému. Do této fáze spadá nespočet cviků, například Crunches on Swiss Ball, Ab Rollouts nebo GHD Sit-Ups.
c) Explozivní fáze
Vrcholná fáze pro atlety v sezónním období, kdy je cílem přeměnit nabranou sílu v explozivitu. S klienty z běžné populace tuto fázi nezařazujeme, ale možné to je. Zde se jedná o cviky, které se vyznačují rychlými a výbušnými pohyby. Krásným příkladem jsou různé varianty odhodů s medicinbalem – Overhead Throw, Throw from Chest, Slam Ball, Oblique Throw.
3. Angličtina
Do života největším přínosem je každý výjezd za hranice jako tento hlavně v procvičení anglického jazyka. Naše pětičlenná skupinka, která absolvovala kurz se skládala kromě mě ze dvou Němců, jedné Vietnamky a jedné Ukrajinky. Do toho přednášející Belgičan Ken. Slyšet různé přízvuky, vhodně reagovat a umět prosadit svůj názor mě velice bavilo a vyloženě jsem si užíval tuto zkušenost. Narovinu přiznám, že první den jsem bojoval s přepnutím a aklimatizováním do jiného jazyka, ale to mi nevadilo a věděl jsem, že těžko to budu ze sebe sypat jen tak, když se k anglické konverzaci v běžném režimu nedostanu. Proto jsem velice rád za každou takovou příležitost vyrazit do zahraniční a posunout se jak studijně, tak i lidsky.
Příjemným bonusem bylo poznání krás Mnichova, hezkého ubytování u Vietnamských manželů v malém bytě a narušení každodenního stereotypu, což je pro mě důležité, aby nepřišel pocit vyčerpání. To jsou takové drobnosti, které mi dělají radost.
Další výjezd jsem si naplánoval do Bruselu, kde se v půlce prosince zúčastním dvoudenního kurzu zaměřeného na hypertrofii od Martijna Schaubroecka.
„Do whatever floats your boat“.
Kamil Hajdušek