3 věci, které jsem se naučil na semináři Dominika Kodrase o nedostatečnosti ve sportovní přípravě fotbalistů
Je začátek listopadu a na sociálních sítích vychází oznámení o konání jedinečného semináře, který v Česku nemá obdoby, a který tu nikdy předtím neproběhl. Jeho název nese jméno „Nedostatečnost ve sportovní přípravě fotbalistů“. Společně s mým bratrem Ondřejem jsme neváhali a okamžitě si zarezervovali svá místa na tohle zajímavé povídání s člověkem, který studiu v tomhle oboru věnuje veškerý svůj čas, peníze a navštívil spoustu míst po celém světě, aby mohl své poznatky dovést k nám do ČR.
S Dominikem jsme se osobně nikdy nesetkali, ale již z jeho příspěvků a projektů, kterými se veřejně prezentuje na internetu, jsme poznali, že tenhle seminář nás jistě obohatí a třeba i otevře oči v této problematice. Neodradila nás ani vzdálenost mezi Českými Budějovicemi, kde se seminář konal a Hradcem Králové, odkud s bráchou pocházíme. Kromě toho, že jsme oba dva trenéři fitness (či konzultanti v oblasti kondičního tréninku, chcete-li), tak od malička hrajeme aktivně fotbal na slušné závodní úrovni, a tak pro nás tohle téma bylo velice osobní.
Během celých 20 let jsme poznali celou plejádu různých „kondičáků” a “fitnessáků“, fyzioterapeutů a nevím koho dalšího, ale už teď vás můžu ujistit, že to, co jsme se od těch lidí naučili z minulých let a co do nás bylo cpáno od žákovského věku až doposud, se najednou rázem změnilo… pohodlně se usaďte – zde jsou 3 hlavní věci, které jsem se naučil na semináři o nedostatečnosti ve sportovní přípravě fotbalistů:
1. Trénujme to, co vidíme v daném sportu!
Rozdíl mezi trénováním kondice a vytrvalosti je ROZHODUJÍCÍ – bohužel se u nás trénuje na maraton, místo na fotbal.
Jak jsem již zmiňoval v úvodu, fotbal je součástí mého života od předškolního věku. Když si vzpomenu na kondiční a silovou stránku našich tréninků ve fotbalových klubech, kterými jsem prošel, tak jsem zažil snad všechno možné. Od 50 minutového běhu v jednom tempu ve sněhu, až po zvracející spoluhráče v úmorném vedru na 5 kilometrových tratích. A to je kámen úrazu, nikde jsem neviděl žádnou specifikaci nebo strukturu tréninků, kam to vlastně směřujeme, proč jsme v tom dorostu už osmý týden pořád dokola běhali těch 1500 metrů a při zápasech nás stejně bolely nohy jako nikdy předtím? Odpověď je jednoduchá – PŘÍLIŠNÝ DŮRAZ NA AEROBNÍ VYTRVALOST.
Jak jste jistě pochopili z mého smutného nádechu, tak bohužel si u nás často trenéři nejsou vědomi rozdílu mezi trénováním KONDICE a VYTRVALOSTI! Místo toho, aby svého svěřence nachystali na fotbalový zápas a aby vydržel zopakovat maximální výkon se současným zachováním minimální únavy (kondice), tak ho chystají na maraton, kde je potřeba udržení stabilního neměnného výkonu po nějakou dlouhou dobu (vytrvalost). Časté zařazení běhů na dlouhé tratě do tréninkových jednotek mimo jiné způsobuje to, že se u hráčů zpomalují tzv. superrychlá a rychlá svalová vlákna (např. hamstringy), které mají tendenci k tomu být využívány ke sprintu a dynamickým cvičením. V důsledku toho potom může dojít i ke zranění svalovů a vyřazení hráče ze hry na několik týdnů.
2. „YOU CANNOT FIRE THE CANNON FROM A CANOE“
Nyní se dostávám k balnčním pomůckám. V překladu věta v nadpisu znamená: „Nemůžeš vystřelit dělem z kánoe.“ A to je ten problém (v kontextu sportovní přípravy je bosu kánoe a fotbalista se snaží vystřelit tím dělem) – proč tedy pořád ty kluky dáváme na tu bosu, fitbally apod. a jsme dokonce schopni na těch balančních podložkách udělat celý hodinový trénink?!
Jedná se o neefektivní trénink, u kterého se projevuje minimální, ne-li ŽÁDNÝ POTENCIÁL KE ZLEPŠENÍ. Je to jenom trend a jako každý trend, tak i tenhle je ztráta času. Pokud je cílem zlepšit kondiční složku hráčů, tak je nesmysl být hodinu zavřený v gymu a skákat či hopsat na balančních podložkách místo toho, aby byli na hřišti a specificky trénovali kondici, jak jsem popisoval v bodě 1.
Cviky jako balistický dřep nebo přemístění (power clean) mají obrovské využití v následné zápasové praxi! Jedná se o TROJITOU EXTENZI, která se objevuje jak u dřepu, přemístění tak i u sprintu. Explozivní síla je ten rozhodující faktor a tudíž čím těžší váhy zvedneš, tím jsi rychlejší na prvních několika metrech. A o to ve fotbale jde.
Je k nevíře, jak jsou v západním světě někde jinde, ať už například v USA či i v některých klubech v Anglii a my jsme stále a pořád na stejném bodě. Na bodě 0…
3. INDIVIDUALIZACE JE ZÁKLAD!
Snažíme se vše zjednodušovat, ale to bohužel nefunguje…
Stravování sportovce a vůbec společnosti jako takové je jedno velké téma. Lidé se snaží dodržovat všechny možné proslavené diety, právě nově vzniklé výživové směry atd., ale je potřeba si uvědomit, že každý jsme jiný, každý z nás disponuje jiným genetickým nastavením a každému z nás pracují jinak základní tělesné systémy, jako je trávení, metabolismus, imunita a detoxikace. Zde tedy platí, že i ten nejlepší výživový a suplementační plán bude platit jen pro 70 % případů a každý sám si musí najít způsob či styl stravování, který mu bude vyhovovat nejvíce.
V čem jsou rady, tipy a doporučení od Dominika ohledně stravování a suplementace jiné, než u běžných doporučení, které najdete v 90 % knížkách o výživě, které Vám budou vtloukat do hlavy většina výživových poradců a dokonce, které nás učili i na kurzu instruktora fitness?
Zajímají ho naše hormony! Vzájemně spojená struktura vztahů mezi hormony tvoří jeden z pilířů lidského zdraví…a jsou to právě hormony, které jsou neustále opomíjeny a není na ně brán ohled při sestavování jídelníčků, či obecných výživových rad.
Tak a jsme u konce. To byly 3 věci, které mě nejvíce obohatily na semináři o nedostatečnosti ve sportovní přípravě fotbalistů. Je potřeba se vzdělávat každým dnem a kde jinde čerpat, než od lidí, kteří mají stejné zájmy a nebojí se vycestovat za hranice pro ty nejcennější informace a nasbírat nové zkušenosti. Další navštívení Dominikových přednášek máme s bráchou v plánu, takže pevně věříme, že budou co nejdříve. Zatím si budu muset vystačit se čtením jeho článků na blogu a to např. o tom, jak na zranění ACL (předního zkříženého vazu), který vyjde co nevidět…
Lukáš Kraják
Pozn. Lukáš je osobní trenér spolupracující nejen s profesionálními sportovci.Více se o Lukášovi můžete dozvědět ZDE. Jeho služby doporučuji všem v okolí Hradce Králové, co to myslí se sportovní přípravou a cvičením opravdu vážně!