V poslední době se náš tým značně rozšířil, a proto si myslím, že je ideální čas nás více poznat. Díky odpovědím na následující otázky si můžete udělat lepší představu o jednotlivých členech našeho týmu. Tak pojďme na to!
Nejoblíbenější a nejméně oblíbený cvik?
David: Nejoblíbenějším je jednoznačně Deadlift a nejméně oblíbeným Split Squat, ale tam je to spíše „love-hate relationship“. Jakmile jde člověk opravdu na hranu, tak se u něj nesmírně nadře. Tento cvik však skýtá hromadu benefitů.
Dominik: Nejoblíbenějším cvikem je pro mě, překvapivě, Front Squat, tedy přední dřep. Nevím proč, ale zkrátka to tak mám. Naopak nesnáším všechny tlakové cviky nad hlavu!
Kamil: Nesnáším Back Squat a Bench Press (s osou), u obou cviků se vůbec necítím. Miluji naopak Front Squat a Incline Press (s jednoručkami).
Maruška: Nejvíce mám ráda Back Squat a nejméně Horizontal Back Extension.
Martin: Nejoblíbenějším je Power Clean, i když nejsem vzpěrač. A nejméně oblíbeným určitě Standing Good Morning, ale Bulgarian Split Squat je hned v závětří.
Verča: Nejoblíbenějším rozhodně Romanian Deadlift. Nejméně oblíbeným naopak Bulgarian Split Squat.
S jakými klienty se ti nejlépe pracuje?
David: S každým, u kterého vidím velký drive a chuť se posouvat! Tyto klienty pak člověk kolikrát musí brzdit a vysvětlovat, proč je také důležitá regenerace. To jsou ovšem příjemné starosti.
Dominik: Se sportovci se pracuje nejlépe, to je jasná věc. Vědí, co chtějí a jsou schopni pro úspěch obětovat cokoliv. Také ví, že to, co do sebe investují, se jim potom vrátí ve formě lepších výkonů, tím pádem i finančních bonusů a nových smluv.
Kamil: Pokud vidím chtíč v jejich očích a když se nebojí jít na hranu. Pak je mi jedno, zda je to sportovec nebo žena. Naopak si užívám, že můžu zažít nespočet tréninků s různými osobnostmi.
Maruška: S těmi, kteří doopravdy chtějí, nevymlouvají se a dávají do každého tréninku maximum. Většinou jsou to právě sportovci, kteří umějí dobře ovládat svoje tělo a dokáží každý cvik správně procítit, ale samozřejmě je to případ od případu.
Martin: Se sportovci, kteří jsou mi charakterově nejbližší. Je to ovlivněný i tím, že už půl roku se pohybuji jako kondiční a silový trenér u SK Dynamo České Budějovice.
Verča: Nejlépe se mi pracuje s těmi, kteří si pevně jdou za svým cílem, aniž by je někdo nutil. S takovými klienty, u kterých cítím zapálení do tréninku a takový ten chtíč posouvat se kupředu.
Jaké máš osobní cíle v silovém tréninku?
David: Snažím se co nejlépe zkombinovat silový trénink se zátěží a s vlastní váhou. Chci být schopný ovládat své tělo, tudíž jsou v mém seznamu cviky jako shyb na jedné ruce nebo hluboké kliky ve stojce.
Dominik: Více mě zajímají výsledky klientů než ty moje. Pokud bych měl ale říct jeden, bude to pravděpodobně spíše estetická část než ta silová.
Kamil: Žádné, nejlepší čas dne obětuji pro lidi a po „šichtě“ si zacvičím na co mám právě chuť. Cvičení je pro mě potěšením.
Maruška: Neustále se posouvat dál, překonávat své limity.
Martin: Najít více času právě pro sebe v rámci silového tréninku a nabrat nějaké to kilo a nevypadat jak z koncentráku. Pro mě osobně má silový trénink obrovský přínos v rámci prevence zranění!
Verča: V současné době je to především zdokonalení shybu, co se do techniky i objemu týče.
Jakou preferuješ Method a Rep Scheme?
David: Miluju Descending Stage, třeba 6,6,4,4,2,2. Člověk začne na vyšších opakováních a postupně s dalšími sériemi snižuje opakování. S nižším počtem pak navyšuje zátěž.
Dominik: Vyloženě oblíbenou metodu nemám, ale baví mě dynamické cviky, rychlejší opakování, plyometrické a balistické cviky. Pokud bych měl zvolit jednu, bude to kontrastní metoda.
Kamil: Nejčastěji cvičím 5×6-8. Ale vymyslel jsem svůj vlastní Rep Scheme, který mám rád. 4xMAX REPS, tedy vždy do selhání, ať je to 20 nebo jen 6 opakování.
Maruška: Overload Method, 5×4,4,3,3,2. To get strong!
Martin: Tady je to jednoznačný, strašně mě baví In-Season tréninky. Menší počet opakování, krátké tréninky, zařazení vzpěračských cviků a plyometrie.
Verča: Back-Off Set (12,10,8,15).
Kde se vidíš za 5 let?
David: Rád bych vytvořil s dalšími kolegy ze STACA týmu elitní středisko pro vrcholové sportovce. Aby nás lidé vnímali jako lídra v oblasti přípravy sportovců v ČR.
Dominik: Jsem pevným členem českého olympijského týmu, kde mám za sebou několik úspěchů se svými svěřenci. STACA Elite Institute nám skvěle prosperuje. Zde produkujeme nejlepší Before’n’After proměny a také atlety nové generace.
Kamil: Co se týče STACA, tak kralujeme v Evropě, výsledky mluví za nás. Co se týče mě osobně, tak jsem nejlepší trenér v zemi a pořádám edukační semináře pro ostatní trenéry o Coachingu.
Maruška: Nadále ve STACA týmu. 🙂
Martin: Těžká otázka, spíš koukám na přítomnost, ale jelikož moje dva hnací motory jsou Dominik s Kamilem, tak určitě držet krok s těmi hlavouny a posunout STACA na úplný vrchol!
Verča: Za pět let bych se ráda viděla už v roli matky. 🙂 To ale neznamená, že nechci pokračovat v tom, co dělám teď, ba naopak! Chtěla bych se neustále posouvat, co se týče vzdělávání a praxe v ženském tréninku a celkovém zdraví. Postupně se více zaměřit na online spolupráce, tvorbu edukačních materiálů a ebooků. Samozřejmě chci nadále zůstat i u osobních tréninků, jen jich asi nebudu stíhat tolik, jako v současné době. 🙂
Na co jsi nejvíce pyšný/á v rámci toho, co děláš?
David: Mám obrovskou radost, když mi volají klienti, jak jsou díky mým radám produktivnější v práci, zdravější, šťastnější. Zde jde vidět, že silový trénink a strava nemá vliv pouze na přeměnu postavy, ale hraje klíčovou roli i v oblasti mentálního výkonu a psychiky.
Dominik: Že mám kolem sebe tým skvělých, tvrdě pracujících lidí a také klienty, kteří se stali mými dobrými přáteli, protože jsem jim v něčem skutečně pomohl.
Kamil: Že naši klienti jsou pro mě vším a já kvůli nim obětuji svůj vlastní tréninkový progres. Protože tohle se nám všem ve STACA vrátí ve velkém.
Maruška: Jsem pyšná na to, že do všeho dávám 120 %, např. v rámci moji Before’n‘After proměny, ale i do péče o moje klienty.
Martin: Na to, že dokážu díky mým schopnostem pomoct druhým.
Verča: Nejvíce na to, že mým svěřenkyním pomáhám v cestě za jejich sny.
Co považuješ za svou profesní slabinu, kterou je třeba zlepšit?
David: Schopnost zjednodušit danou problematiku. Rád čtu odborné články, knihy a někdy mi dělá problém danou informaci předat laikovi.
Dominik: Nedokážu vypnout hlavu z pracovního režimu. Může se to zdát jako dobrá věc, ale není. Na nejlepší věci člověk přijde až tehdy, když je plně odpočinutý nejen fyzicky, ale i psychicky.
Kamil: Více si hlídat Time Management. Umět říci NE a více promýšlet následky dlouhodobého pracovního vytížení.
Maruška: Edukace. Člověk se nesmí spokojit s málem a musí se neustále vzdělávat ve svém oboru, je to jedna z nejdůležitějších věcí, na které musím pracovat. Více číst a učit se od druhých.
Martin: Edukace je určitě na prvním místě. Chtěl bych do budoucna přečíst daleko více materiálů, knížek a článků. Také se více zaměřit na psychologii v rámci coachingu.
Verča: Myslím, že neustále je na čem pracovat, ať už jde o jakoukoliv oblast. Momentálně se chci zaměřit více na hormonální zdraví žen, jelikož v tomto směru mám zatím poměrně málo znalostí.
Co je tvým hnacím motorem, vnitřní motivací?
David: Výzvy! Neuspokojí mě konkrétní výkon nebo dosažení určité úrovně znalostí. Vím, že je stále OBROVSKÝ prostor pro další růst, ať už ve vzdělání nebo tréninku, a to mě žene kupředu.
Dominik: Pomáhat lidem měnit životy k lepšímu, zlepšovat jejich zdraví a pomáhat jim. Dostávat atlety z téměř bezvýchodných situací. To jsou výzvy, které mě ženou neustále kupředu.
Kamil: Během trénování se dostávám do takového rauše, že to chci zažívat pořád znovu a znovu.
Maruška: Chci být úspěšná v tom, co dělám. Aby to co dělám mělo hlubší smysl.
Martin: Dosáhnout něčeho velkého, nebát se mít velké cíle a nebát se výzev.
Verča: Jak už jsem jednou odpovídala na svém profilu, můj hnací motor je nejspíš nějaký vnitřní strach ze stagnace. Ať už úspěch nebo chyba, obojí mě svým způsobem posouvá dopředu, a to je to, co potřebuji.
Vyber jeden aspekt, který je podle tebe nejdůležitější, aby klienti dosáhli svého cíle?
David: Sakra, na tuto otázku by se hodili dvě, tak to malinko poruším. Dle mého je to konzistence a trpělivost, která lidem často schází. Budování výkonného a zdravého těla je celoživotní proces a nestane se přes noc.
Dominik: Konzistence. Není to o tom, udělat proměnu za 3 měsíce nebo dobrou off-season přípravu. Konzistence a postupné krůčky jsou klíčem k dlouhodobé změně.
Kamil: Určitě by se dalo vypsat více věc, ale volím následující. UŽÍVAT SI PROCES.
Maruška: Nastavení mysli.
Martin: Zdraví!
Verča: Musí především sami chtít. Člověk může mít sebelepšího coache, ale pokud nechce sám, cíle dosáhne jen stěží.
BONUSOVÁ: Co nejvtipnějšího se ti přihodilo s klientem/klienty?
David: Když jsem působil v novém fitku asi 2 měsíce a jako záskok jsem byl pověřen vedením skupinové lekce ZDRAVÁ ZÁDA. Najednou se přede mnou zjevilo 30 žen. Pro mě, jakožto introverta, to byla zajímavá zkušenost. 😀
Dominik: Těch mám nespočet! Rád zmiňuji, jak si klienti do ranního drinku sypou 4 polévkové lžíce himalájské soli, namísto čtvrtiny čajové lžičky. To mě nepřestane bavit.
Kamil: Můj již bývalý klient chtěl zhubnout před dovolenou u moře. Tak jsem nastavil Fat Loss Method (6, 12, 25). Nevhodně jsem však zvolil cviky. Po tréninku na nohy nemohl sejít schody, pak 3 dny nemohl dosednout na záchod. Již nikdy nepřišel. Vzpomínám na tebe, Rendo!
Maruška: Asi to, když si jedna klientka při provedení jednoho cviku prdla 😀
Martin: Byli jsme s jedním pánem domluveni na treatment. Jak už mnozí víte, můj otec je ortoped a nosí stejné jméno Martin jako já. Po příchodu na mě pán udiveně kouknul a řekl mi, že si myslel, že jde za mým otcem. Tak jsem se usmál a řekl jsem, že dnes ho vyšetřím já, a nakonec odcházel spokojený. 😀
Verča: Nejvíce se vždycky musím smát reakcím holek po právě dokončené vypalovací sérii. Myslím, že to ani nemusím víc přibližovat, známe ty pocity… 😀