Image Alt

STACA

Cílem článku není jakkoliv vyvolat paniku, šílenství a senzaci, nýbrž pouze poukázat na tolik opomíjený zdroj toxické zátěže a seznámit čtenáře s možnými negativními vlivy rtuti a zdrojů rtuti na lidské zdraví. Pokud jste lačni po nových informacích, pokračujte ve čtení!

V prvé řadě bych chtěl poděkovat kolegovi Wolfgangu Unsoeldovi, zakladateli Your Personal Strength Institute (YPSI) ve Stuttgartu za jeho bohaté přispění zkušenostmi a informacemi, bez kterých by tento článek nemohl vzniknout! 

Všichni už dobře víme, jak moc jsme ovlivňováni epigenetickým působením, většinou negativně.

Víme totiž, jak velký vliv má na naše zdraví jídlo, které jíme, voda, kterou pijeme, prostředí, ve kterém žijeme a také víme, že neodmyslitelnou součástí celého řetězce je i naše psychika. 

Zatímco výše zmíněné proměnné můžeme celkem snadno ovlivnit (u psychiky je to složitější), někdy podkopáváme nohy našemu snažení vlastní nevědomostí, což rozhodně není naše chyba, nýbrž bychom měli být na všechny možné zdroje a příčiny nemocí upozorněni, což mnohdy bohužel nejsme.

Dle mého je jednou z nejopomíjenějších části zmiňovaného řetězce vystavení se těžkým kovům, primárně rtuti.

Rtuť, nejhorší z nejhorších – část 1 – Teorie:

Na začátek je třeba ujasnit si pár základních faktů o rtuti:

1. Rtuť je nejvíce toxický neradioaktivní kov na této planetě.

2. Neexistuje žádná minimální bezpečná dávka!

3. Rtuť negativně ovlivňuje schopnost těla bránit se proti toxicitě těžkých kovů, snižuje totiž schopnost těla eliminovat všechny těžké kovy.

Dva největší zdroje rtuti:

1. Amalgámové plomby

Amalgámové plomby obsahují asi 50% rtuti, což z nich dělá největší zdroj rtuti pro lidské tělo. 

Problém tkví v tom, že se rtuť z výplní neustále uvolňuje. Proces se navíc umocňuje, když žvýkáme žvýkačky, pijeme horké nápoje, nebo konzumujeme kyselé potraviny. 

V nespočtu studií již bylo dokázáno i to, že u těhotných matek se rtuť z amalgámových výplní nahromadí v mozku, ledvinách a játrech jejich plodů (shrnutí z dílny WHO, včetně studií, si můžete přečíst ZDE)!

2. Vakcíny

Thimerosal, anorganická sloučenina rtuti, se používá jako konzervant ve vakcínách.

Co ryby a těžké kovy?

I když se jedná o dobrý postřeh, těžké kovy obsažené v rybách mají pouze zanedbatelné množství rtuti v porovnání s amalgámovými výplněmi. 

Pokud máme v ústech například 8 amalgámových plomb, ty dokážou vyloučit přibližně 14-24 mcg rtuti během 24 hodin, zatímco jedna porce ryby obsahuje 0,5-1,5 mcg rtuti.

V neposlední řadě musíme vzít v potaz biodostupnost rtuti pocházejíci z ryb a z výplní. Rtuť z ryb se vstřebává ve střevech a to s mírou absorbce přibližně 7%, zatímco rtuť z amalgámových výplní dosahuje mírou absorbce až 78%!

Rtuť a vliv na naše tělo

Lidské tělo má vrozenou schopnost bránit se před toxickým působením. Když se jedná o toxickou zátěž, tělo ukládá toxiny, včetně rtuti, do metabolicky neaktivní tkáně: tělesného tuku a vláknité tkáně. Ale z mnoha důvodů, jako je genetika a ostatní epigenetické faktory, se toxiny mohou přeplňovat do orgánů, především do mozku, ledvin a jater.

Další zdravotní problémy:

o Rtuť ničí tzv. Blood-Brain Barrier, hematoencefalickou bariéru, tedy ochrannou bariéru, která zabraňuje vniknutí látek do krevního oběhu a do mozku.

o Dr. Dietrich Klinghardt, jeden z předních odborníků na toxicitu pro těžké kovy a detoxikaci, uvedl, že se ještě nesetkal s pacientem s diagnózou Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, ALS nebo Parkinsonovy choroby, aniž by neměl vysokou toxicitu organismu způsobenou těžkými kovy.

o Jedním ze způsobů, jak rtuť potlačuje imunitní systém, je poškození naší střevní mikroflóry. Tento fakt může nakonec vést k rezistenci vůči antibiotikům nebo k syndromu propustného střeva (Leaky Gut).

o Rtuť, známou také jako „velký imitátor“, je extrémně obtížné diagnostikovat, protože napodobuje příznaky každé lidstvu známé choroby. 

o Rtuť měnit methylační cyklus, což je „vypínač“, který umožňuje lidskému tělu přizpůsobit se a reagovat na změny prostředí. Tento cyklus je nejdůležitější cestou prevence nemocí.

o Rtuť, pokud je ve velkém množství uložena ve svalové tkáni, může vést k vysokému počtu trigger pointů, tedy na dotek citlivých a boletivých míst.

Těžké kovy a test toxicity

1. Krev, stolice, moč

Špatné ukazatele úrovně toxicity, protože rtuť je primárně ukládána do tělesné tkáně, a proto nemůže být přesně měřena testováním z krve, stolice nebo moči.

2. Analýza vlasů

Užitečný nástroj pro určení účinnosti nebo pokroku při detoxikaci těžkých kovů. Zatímco v současné době neexistuje žádný test těžkých kovů, který by určoval toxicitu celého těla, analýza vlasů může odhalit množství těžkých kovů, které cirkulují ve vašem krevním řečišti přibližně tři měsíce před testováním. Analýza vlasů je kvalitním ukazatelem akutní toxicity, nikoliv pro stanovení celkové tělesné.

DMPS Challenge Test

DMPS je nejčastěji používaným intravenózním chelatačním činidlem.

DMPS se váže na těžké kovy a pak pomáhá při jejich vylučování z těla ledvinami.

Nicméně, DMPS má své nedostatky. Následně po DMPS testu je moč pacienta odebírána po dobu 24 hodin a poté je analyzována pro stanovení hladin těžkých kovů. Problémy však vznikají, když si uvědomíte, že moč není tělem preferovanou cestou vylučování těžkých kovů. Navíc, jakmile jsou vaše ledviny zaplaveny určitou úrovní rtuti, vznikne zánět, což ztěžuje eliminační proces. To může mít za následek výsledek zkreslené výsledky testu těžkých kovů.

Zatímco intravenózní DMPS je jednou z preferovaných metod detoxikace těžkých kovů, primárně eliminuje rtuť pouze z endotelu a nedokáže přejít přes Blood-Brain Barrier (hematoencefalickou bariéru), což je neúčinné pro detoxikaci mozku.

Rtuť a hormony

Náš hypotalamus a hypofýza, se svým vysokým obsahem mastných kyselin, přitahují lipofilní těžké kovy, jako je právě rtuť.

Vzhledem k tomu, že tyto orgány jsou hlavními řídícími jednotkami v endokrinním systému, jakékoli narušení jejich fungování naruší také tvorbu a fungování všech našich hormonů.

Vzhledem k tomu, že se obě žlázy nacházejí mimo Blood-Brain Barrier (hematoencefalickou bariéru), jsou ještě více citlivé na poškození rtutí.

Rtuť a glutathion

Glutathion, „hlavní antioxidant“, je skutečně hlavním antioxidantem v těle.

Primární funkce glutationu je ochrana buněk před ničivými účinky volných radikálů a detoxikace ostatních látek, jako jsou například látky znečišťující životní prostředí.

Rtuť však narušuje produkci glutathionu a nechává jednotlivé buňky bezbranné, což jí umožňuje vstup do buněčného jádra. Jakmile rtuť vstupuje do jádra, buněčná energie se zastaví a buňka zemře.

Další zajímavá fakta o rtuti

Amalgámové výplně byly v Rusku zakázány během posledních dvaceti let, ale stále se používají v USA, i u nás, v ČR (během mé poslední návštěvy u zubaře jsem zjistil, že se mají brzy zakázat i u nás). 

Zajímavostí je, že Nigérie, má jednu z nejrychleji rostoucích měr výskytu autismu. Jedním z hlavních důvodů je, že mají v očkování mnohem vyšší obsah konzervační látky s názvem thimerosal z důvodu teplého klimatu v Africe (logicky).

Nejvyšší míra sebevražd patří, světe div se, zubním lékařům, jejichž povolání je do značné míry spjato právě s každodenním vystavováním se rtuti.

Otázky štítné žlázy? 

Toxicita rtutí může vyvolat jak hyper, tak hypotyreózu, rozdíl je v dávce.

Velké dávky vyvolají hypertyreózu, zatímco menší dávky hypotyreózu tím, že ovlivňují vznik T4 a konverzi T4 (inaktivní tyreoidální hormon) na T3 (aktivní tyreoidální hormon).

Elektromagnetické pole zvyšuje toxicitu rtuti.

Testosteron má synergický účinek s rtutí a tím pomáhá vysvětlit, proč autismus dosahuje poměru 4.3:1 (muži:ženy).

Zinek má synergický účinek s rtutí. Zinek by tedy nikdy neměl být suplementován při detoxikaci těžkých kovů.

Aspartam, umělé sladidlo, také zesiluje negativní efekty vyvolané rtutí.

Rtuťa chronická únava 

Jak již v textu zaznělo, každý jsme originál a genetika hraje roli i v tom, jaké příznaky se u nás při zvýšené toxické zátěži rtutí (ne)projeví. 

Chronické vystavení rtuti však zcela jistě vede k postupnému ničení nervového systému, což způsobuje únavu, slabost, bolesti hlavy, zhoršenou koncentraci a výkyvy nálady.

Přemýšleli jste někdy nad tím, že by mohla příčina těchto problémů, které jistě zažil každý z nás, vězet právě ve zvýšené toxicitě organismu? 

Rtuť a WHO (Světová zdravotnická organizace)

Zde je jen krátký výčet negativních dopadů rtuti na zdraví potvrzený WHO:

o Ortuť je přirozeně se vyskytující prvek, který se nachází ve vzduchu, vodě a půdě.

o Vystavení rtuti – dokonce i v malých množstvích – může způsobit vážné zdravotní problémy a ohrožuje vývoj dítěte v děloze a v brzkém životě.

o Rtuť může mít toxické účinky na nervový, trávicí a imunitní systém a na plíce, ledviny, kůži a oči.

o WHO považuje rtuť za jednu z deseti nejhorších chemikálií nebo skupin chemikálií, které vážně ohrožují lidské zdraví.

o Lidé jsou vystaveni hlavně methylrtuti, organické sloučenině, když jedí ryby a měkkýše, které obsahují sloučeninu.

o Methylrtuť se velmi liší od ethylortuti. Ethylrtuť se používá jako konzervační látka u některých vakcín a podle WHO nepředstavuje zdravotní riziko.

Co váš zubař potřebuje vědět o těžkých kovech

o Amalgámové výplně se skládají z 50% ze rtuti.

o Výpary rtuti se denně uvolňují v malých dávkách a hromadí se v tkáních.

o Rtuť je pro člověka nejnebezpečnějším neurotoxinem.

o Nesprávné odstranění amalgámových výplní způsobí akutní toxicitu a vedlejší účinky.

o Při odstraňování amalgámových výplní je třeba použít preventivní opatření před, během a po odstraňování výplní.

o Nejlepšími prostředky pro řešení akutní toxicity v důsledku nesprávného odstranění amalgámových výplní jsou chlorella, perorální DMSA a intravenózní vitamin C.

o Sestřičky u zubaře a zubní asistenti mají nejvyšší míru neplodnosti ze všech zdravotnických povolání.

o Ústa jsou skvělým odrazem našeho celkového zdraví. V TCM (tradiční čínské medicíně) jsou na těle čtyři hlavní oblasti, které odrážejí každý orgán a ústa jsou jedním z nich. To znamená, že musíte dostat toxiny z úst, abyste je dostali z těla.

Tak, v první části jsme si řekli, co to rtuť je a ukázali si, že skutečně představuje riziko, které bychom v žádném případě neměli opomíjet. Ve druhé části si ukážeme konkrétní step-by-step protokol k eliminaci těžkých kovů včetně příslušné suplementace a ostatních opatření a konečně se podíváme na case study (případovou studii), ke které tentokrát využiju koho jiného než sebe.

Máte se na co těšit.

Wolfgang Unsoeld a Dominik Kodras

 

Disclaimer, zřeknutí se odpovědnosti: Ačkoli bylo vyvinuto maximální úsilí k tomu, aby byly podány jen podložené informace založené na vědeckých výzkumech a experimentech, informace v článku obsažené by neměly být brány jako medicínská doporučení. Lidé pod lékařským dohledem by měly vše konzultovat se svým lékařem předtím, než začnou dodržovat veškerá doporučení.
Autoři nenesou žádnou odpovědnost vzhledem k žádné osobě či bytosti a to vzhledem k jakékoliv ztrátě, újmě nebo zranění způsobeným nebo údajně způsobeným přímo nebo nepřímo informacemi obsaženými v článku.

 

Zajímavé odkazy se studiemi a čláky na toto téma:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3481032/ 

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16891999 

3. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/mercury-and-health 

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6317349/ 

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3395437/ 

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3701261/ 

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295343/ 

8. https://files.iaomt.org/wp-content/uploads/Comprehensive-Review-Dental-Mercury.pdf 

9. https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/amalgam-fillings-danger-human-health/ 

10. https://files.iaomt.org/wp-content/uploads/Fact-Sheet-Dental-Mercury-and-Human-Health.pdf 

11. https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/dental-mercury-amalgam-side-effects/ 

12. https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/mercury-poisoning-symptoms-dental-amalgam/ 

13. https://www.onlymyhealth.com/shocking-dental-filling-can-damage-your-brain-heart-kidney-says-study-1480571723

14. https://drhyman.com/blog/2010/05/19/how-to-rid-your-body-of-mercury-and-other-heavy-metals-a-3-step-plan-to-recover-your-health/ 

15. https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/44445/9789241500456_eng.pdf;jsessionid=C73AD1F7F02ACC72CE071A3A549BB2CD?sequence=1 

16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17174709 

17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7603642 

18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9392777 

19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096006/#R98 

20. http://www.chem-tox.com/pregnancy/mercury.htm 

21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24698820 

Close

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA