Image Alt

STACA

Většina z nás vyrůstala v prostředí, kde byly zakořeněné určité návyky, ať už se to týká čehokoliv – od stolování, přes prožívání svátků, až po každoroční rodinnou dovolenou. Každá rodina má svá specifické požadavky a zvyklosti, které se vždy mohou od ostatních rodin do určité míry lišit.

Jeden ze zakořeněných zvyků bývá ten, že se NA DOVOLENOU JEZDÍ JEDENKRÁT ROČNĚ. Není divu, během komunistického režimu neexistovalo více možností a jak víme, museli jste mít velké štěstí, abyste se na dovolenou vůbec dostali.

Nyní je ale jiná doba, máme neomezené možnosti ve všem, co děláme! A proto by byla škoda toho nevyužít, nemyslíte?

Místo konceptu jedné velké dovolené jsem se rozhodl ke změně a několikrát za rok vyrážím na pracovně-relaxační dovolené, proto tomu říkám “Mini Holidays”.

S podobným konceptem jsem se poprvé setkal v knize Tima Ferrisse s názvem “Čtyřhodinový pracovní týden”, který silně doporučuji přečíst každému člověku bez rozdílu pohlaví a věku. I když jsou některé koncepty z knihy dnes již zastaralé a těžko aplikovatelné (vyšla v roce 2007), stále zde najdeme nadčasové myšlenky, které můžeme snadno aplikovat i dnes.

Tim v knize popisuje, jak každý člověk nedočkavě čeká na důchod, až si bude moci “užívat” volného času a našetřených peněz, což z hlediska logiky stejně nedává smysl – našetřených peněz stejně většinou moc nebývá (nebo je dostanou vnoučata), člověk zpohodlní, zleniví a těší se na odpolední dávku telenovel. Alepoň takhle mi to říká většina lidů v důchodu…

Jedna část však zůstává stále aktivní a plná života – jsou to lidé, kteří většinu života cestovali a neseděli doma na zadku. Ta vášeň zkrátka jen tak nevyprchá…

Ve výše zmiňované knize dále Tim popisuje, jak si udělat tzv. “Mini Retirements”, tedy menší důchody, které zpravidla trvají několik týdnů, již během nejvíce aktivních let. Tento koncept jsem tedy trochu zjednodušil, upravil, převedl do aktuálního dění a zdostupnil všem. 

Jak na to?

Jak jsem již řekl, koncept jedné dovolené za rok mi přijde nesmyslný. Přece se celý rok nedřeme, abychom pak na pouhý týden vypnuli v předraženém hotelu a nic nedělali!

Daleko více sexy mi přijde, pokud si dovolenou rozdělíme do několika menších úseků.

Každý skeptik nyní začne namítat: “No jo, chytráku, jak to chceš udělat, když mám práci a dovolenou jen tak nedostanu?” 

Upozornění: všechna doporučení se týkají lehce dostupných destinací (Itálie, Francie, Maďarsko, Německo, Holandsko, Belgie atd.), nemluvím zde o zámořských výletech, asijských dobrodružstvích a zájezd koštování vodky v Rusku , k těmto destinacím se slovní spojení “Mini Holidays” příliš nehodí. 

Takže: máme několik možností, jak “Mini Holidays” uchopit, rozhodně neříkám, že se musí jednat o týdenní pobyt. Zde máme několik možností:

1.Tří až čtyřdenní poznávací dovolená:

Během třech dní se dají krásně poznat krásy námi vybrané lokality bez toho, aniž bychom se nudili! Takže nabízené schéma vypadá v tomto případě takto:

a. vezměte si v práci dovolenou pouze v pátek

b. letenky si zajistěte takto: odlet na ranní hodinu, nebo dopoledne, přílet na nedělní podvečer, nebo večer

c. předem si udělejte itinerář cesty, vyberte zajímavá místa, která chcete navštívit, jídla, která chcete ochutnat, nebo kluby, kde si chcete zatancovat, ušetříte tak moře času

d. po příletu do destinace si dojeďte odložit zavazadla do hotelu/pokoje a zbývá vám půl dne na objevování a zábavu

e. další den (sobota) bude celodenní poznávací jízda, takže zdůrazňuji, ať si vše dopředu naplánujete

f. v neděli se vyspěte, v klidu si sbalte věci, vyražte na kvalitní odpočinkovou snídani, nebo na poslední poznávací výlet

g. dostaňte se s předstihem a bez stresu na letiště a letíte domů plní zážitků, protože jste poznali další zajímavá místa a lidi, přitom jste psychicky skvěle odpočatí a máte novou chuť do práce (v ideálním případě)

extra: pokud znáte někoho, kdo v destinaci byl, nebo dokonce žije, napište mu a zeptejte se na jeho rady, tipy a doporučení! 

Doporučené místo: Řím
Překrásná destinace plná skvostných památek, tři až čtyři dny jsou jednoznačně dostačující k poznání všech krás Říma a blízkého okolí.

2. Pětidenní až týdenní poznávací dovolená:

Toto se týká destinací, které nejsou atraktivní pouze sami o sobě, avšak i v jejich okolí najdeme i spousty zajímavých míst, do kterých se můžeme během pobytu podívat.

Doporučené místo: Amsterdam
Nádherné město, které by měl (podle mého) každý alespoň jedenkrát v životě navštívit.
Nejenže budete unešeni centrem, ale během následujících dnů můžete vyjet z centra a poznat okolí.
Jednou z možností je půjčit si kolo a v klidu si procestovat blízké okolí Amsterdamu.
Druhou zase navštívení Haarlemu, jehož centrum není tolik dotčené, jako to v Amsterdamu.
Jako třetí se můžete vydat do okolí na poznávání větrných mlýnů.
Čtvrtou možností pak jeden z dalších výletů do okolí, osobně se mi líbila například kozí farma. 

Toto pravidlo se dá samozřejmě aplikovat na všechna ostatní města, stačí si předtím dobře naplánovat itinerář.
 

3. Dovolená v Česku:

Nemusíte jezdit výhradně do zahraničí, Česko je také překrásná země plná památek a přírodních úkazů.

Doporučení sem dávat nemusím, snad naši republiku všichni známe dobře na to, abychom věděli, kam se vydat!

Letenky: 

V dnešní době se dají letenky sehnat za pár korun, a to doslova! 

Pryč jsou léta, kdy si letět na dovolenou mohl dovolit jen málokdo, nyní seženeme letenky na několika českých serverech, které srovnávají ceny nespočtu různých přepravců, do všech destinací za ceny, které si může dovolit téměř každý.

Doporučené portály:

  1. www.pelikan.cz
  2. www.levneletenkyzprahy.cz
  3. www.cestujlevne.com 

Na třetím zmiňovaném portálu jsou čas od času opravdu fantastické nabídky, kterých by byl hřích nevyužít.

Pozn. Vždy pečlivě čtěte, co vše máte v letence zahrnuto. Mluvím tu především o počtu zavazadel a jejich rozměrech. Stalo se mi totiž, že jsem musel připlácet 60 euro za batoh, ve kterém jsem měl notebook, čtěčku knih, sluchátka a pár dalších věcí, které se mi nevešly do příručního zavazadla. V domnění, že se za batoh nepřiplácí, jsem si jej tedy vzal s sebou a na letišti mě čekalo nepříjemné překvapení, tentokráte mi bylo k ničemu i mé klasické peprné vysvětlování.

Ubytování: 

Zde celkem jednoduchá rada – od doby, co existuje AirBnB, se nevyplatí bookovat předražené hotely. Zaregistrujte se tedy na tomto serveru, vyhledejte destinaci a vyberte si ideální bydlení. Můžeme volit z celé řady možností a nabídek. Pokud milujete vaření, vyberte si pokoj s možností využívat kuchyň, pokud jedete sami a milujete pohodlí, zvolte pokoj s manželskou postelí…možností je nespočet.

Ze zkušenosti vím, že AirBnb je nejspolehlivější možnost ubytování. Dobře však ČTĚTE RECENZE u poskytovatelů ubytování! Vše se čtyřmi hvězdičkami a více by mělo stát za to!

Pokud srovnáme ceny, zjistíme, že někdy se nám podaří sehnat ubytování několikánásobně levněji, než by tomu bylo u hotelů.

Založte si tedy účet na AirBnB (ZDE) a od nynějška využívejte k ubytování ve vybraných destinacích primárně tento portál.

Benefity “Mini Holidays”:

Protože vše má své opodstatnění, i koncept malých dovolených s sebou přináší spoustu výhod, proč byste je rozhodně měli zahrnout do svých diářů.

  1. “Dobytí baterek”!
    Všichni se čas od času dostaneme do situace, kdy bychom se nejraději na všechno vykašlali. Štve nás práce, spolupracovníky nemůžeme pomalu ani vidět, doma jsme podráždění i z těch největších malicherností a z běžných, zaběhnutých rutin se stává jeden velký stresor, který již déle nemůžeme vystát. Věřte mi, že dobře vím, o čem mluvím.
    V tomto případě neexistuje lepší čas pro to, koupit letenky, ubytování a na pár dní zmizet z reality, dát se psychicky do kupy a po pár dnech se vrátit s nově načerpanou energií.
    Na určitý čas si odpočinete od zaběhnutých kolejí, nabouráte stereotyp a odpočinete si od lidí, které dennodenně potkáváte, na tom přeci není vůbec nic špatného.
    V tomto tedy vidím jeden z největších přínosů malých dovolených.
  2. Nová motivace do práce a do života.
    Jakmile začnete po nějakém čase ztrácet motivaci do práce, nevíte, co udělat dál, zkrátka potřebujete nové nakopnutí, okamžitě se sbalte a vyražte do světa. Utříbíte si myšlenky, naplnánujete následujících pár pracovních týdnů a uvidíte, že se vrátíte s novou motivací, která  na nějaký čas rozhodně vydrží a požene vás kupředu.
  3. Dodělání restů.
    V případě, že máte nějaké nedodělané projekty, nedočtené knihy, nedopsané články, nebo cokoliv jiného, není lepší příležitost, jak využít volného času během cestování k dokončení všech rozdělaných prací.
    Já osobně se během každé malé dovolené snažím přečíst 2-3 knihy, zatím se mi to vždy povedlo a tím pádem jsem dokázal splnit i tento bod. Pokud si chcete vyloženě psychicky odpočinout od práce (bod číslo 1), můžete dokončení projektů, či čtení knih, vynechat.
    Pozn. Nikdy necestuji s knihami, které zbytečně zaujímají prostor v zavazadle, jsou těžké a opravdu není příjemné s nimi cestovat. Proto vždy využívám čtěčku knih (mám Amazon Kindle Reader), do které si stahuju zakoupené knihy na Amazonu. Pokud již máte existující účet u Amazon Kindle, jednoduše se na zařízení přihlásíte do svého profilu a automaticky se načtou všechny zakoupené tituly. Je to nejjednodušší cesta, jak využít každé volné chvíle ke čtení.
  4. Navštívení nových míst, seznámení se s novými a zajímavými lidmi.
    Na světe je přeci tolik krásných míst a památek, že by byla opravdová škoda nevidět jich co nejvíce. Poznáme jinou kulturu a zvyky, historii dané lokality, ochutnáme lokální speciality (samozřejmě nesmí chybět káva, pivo a víno, jak jinak) a máme možnost poznat řadu zajímavých lidí, od kterých se necháme obohatit o jejich zkušenosti.

Myslím , že minimálně 1-2 benefity si zde pro sebe, svou práci a svůj život jistě najdete, nemýlím se?

Doporučené destinace: 

Zde je seznam mých oblíbených destinací, rozhodl jsem se je zařadit z důvodu skvělého poměru cena X výkon, aby tedy byly dostupné zcela pro všechny!

Milán

“Město módy”, které rozhodně stojí za to navštívit. Katedrála Duomo je chloubou celého Milána a také kolem ní se odehrává většina kulturního života a také nachází většina luxusních obchodů.

Město je navíc plné klasických malých italských restaurací, kde můžeme ochutnanat lokální vína, šunky, sýry a fantastické pečivo. Káva všude za Euro (pouze na stojáka, jakmile sednete, platíte 5 a více!!). Itálie je také jedním z míst, které se finančně zas tolik neliší od naší republiky, výdaje v místě pro nás tedy nebudou takovou zátěží.

Doporučená místa: Duomo, LaProsciutteria, Peck, San Siro

Řím

Tolik památek na jednom místě se jen tak nevidí. Pokud máte rádi historii (a Gladiátora), je to zkrátka povinnost. Opět se budu opakovat, ale miluji italská jídlo, takže pasta, ryby a pizza jsou na denním pořádku. V každém případě se musíte podívat i do Vatikánu, kde je finančně opět dostupné, místy levnější než Praha.

Doporučená místaColosseum, Svatopetrské náměstí (Vatikán), Sixtinská kaple (Vatikán), Pantheon, fontána Trevi, Forum Romanum, Stadio Olimpico

Amsterdam

Miluji Amsterdam! Samozřejmě, většina lidí si jej spojuje s hulením a nočním životem (což není výhradně špatně), ale město skýtá celou řadu zajímavých míst a kulturního vyžití.

Doporučená místa: Heineken Experience Tour, Johan Cruijff Arena, Van Gogh Museum, Red Light District, Local Coffee Shops, Haarlem (30km od Amsterdamu)

Budapešť

Nejlepší místo z hlediska financí. Za pár korun se skvěle najíme a napijeme. Historické centrum je přitom opravdu nádherné a výhled na noční Budapešť je zkrátka okouzlující.

Doporučená místa: Parliament Building, Heroes’ Square, Citadella (výhled nad Budapeští), Kajahu

Vídeň a Salzburg

Z jižních Čech lehce dostupné destinace, kam rozhodně nemusíte létat, stačí sednout do auta a za pár hodin jste na místě. Vídeň je krásné historivké město, kde se navíc vyplatí navštívit DAS GYM, nejlépe vybavený, největší a pro mě naprosto dokonalý komplex, ve kterém najdeme snad všechny stroje, historické obrázky kulturistů, powerlifterů a weightlifterů.

Cena na den činí 20 Euro, proto doporučuji odcvičit dopolední trénink, dát si pauzu, zajít si na dobrý oběd a poté se vrátit na odpolední fázi. Bude trvat několik hodin, než vyzkoušíte všechna kouzla, která v gymu mají!

Salzburg je naproti tomu místem pro milovníky přírody a turistiky. Také doporučuji navštívit tréninkové centrum Red Bull Salzburg, abyste viděli, jak má vypadat centrum pro přípravu sportovců!

Doporučená místa: historická centra (obě města), Das Gym (Vídeň), Weihnachtsmarkt (Vídeň), Red Bull Salzburg Academy, MÖNCHSBERG (Salzburg)

Trénink během “Mini Holidays”:

Pokud během roku poctivě trénujete, není důvod, proč se zatěžovat tréninkem i v místě dovolené.

Jsou samozřejmě i výjimky! Pokud je v destinaci gym, crossfit box, nebo jakákoliv jiná posilovna, která vás zaujme, tak s chutí do toho.

V případě, že na tréninku lpíte a byli byste celý den nervózní z toho, že během dne “nic neděláte” (já ujdu v průměru 20km denně a beru to jako cvičení), potom se omezte na krátká ranní cvičení s vyšší intenzitou, jako třeba TABATA workout, nebo krátký trénink se svoji vahou, který se dá s klidným svědomím odcvičit na pokoji.

Příklad tréninku č.1:

Burpee Tabata = 20 sekund jedete angličáky naplno, poté 10 sekund pauza a celý proces opakujete celkem 8x. Dejte si 4 minuty pauzu a opakujte. Trénink zabere (i s pauzou) 12 minut.

Příklad tréninku č.2:

Zvolte si celkem 6 cviků s vlastní vahou, každý cvik budete dělat 30 sekund a bude následovat 15 sekund pauza při přechodu na další cvik. Až uděláte všech 6 cviků, dejte si 2 minuty pauzu a toto celé opakujte ještě 1-2x. Trénink tedy zabere něco kolem 13-20 minut.

Příklady cviků:
1. Air Squats (dřepy s vlastní vahou)
2. HR Push-Ups (kliky s odlepením rukou od země)
3. Sit-Ups
4. Lunges
5. Pike Push-Ups nebo HSPU (handstand push-ups)
6. Burpees (angličáci)

Výživa během “Mini Holidays”:

Tady to vezmeme lehce a stručně! Protože během našich všedních dní jíme v průměru 14 stejných potravin pořád a pořád dokola (v mém se jedná případě například o jogurty, hořkou čokoládu, vejce, šunku, mlété hovězí, kyselé okurky, kysané zelí, vepřovou panenku a brambory), SNAŽTE SE O DOVOLENÉ JÍST VĚCI, KTERÉ NEKOZUMUJETE NA DENNÍ BÁZI VE VAŠEM KLASICKÉM REŽIMU. Je v pořádku během dovolené vypnout a dopřát si to, co si běžně odpíráme, nebo jíme denně.

Já osobně tedy nikdy nejím potraviny, které jsem vyjmenoval a snažím se zařadit lokální speciality. V Itálii tedy pizza, pasta, ryby, víno, v Holandsku sýry, pečivo atd. Pointa je snad jasná.

INTERMITTENT FASTING: hladovění zařazuji jen čas od času, moc mi nevyhovuje, ale na dovolené je ideální čas na něj najet. Doporučený je systém 12/12, nebo 16/8. první číslo znamená počet hodin, během kterých nejíme a druhé zase počet hodin, do kterých vměstnáme jídlo. 

V praxi to potom vypadá tak, že pokud sníme poslední jídlo dne ve 22 hodin, další jídlo bude následovat 12/16 hodin po tom, co jsme dojedli.

Já osobně vynechávám snídani a začínám až obědem. Do konce dne potom sním další 2 velká a 1 menší jídlo.

Suplementace během “Mini Holidays”:

Zde platí podobný princip, jako u jídla. Vysaďte suplementy, které používáte na denní bázi.

Jsou 2 suplementy, které však doporučuji i během dovolené.

První z nich jsou TRÁVICÍ ENZYMY. Protože si budeme dopřávat dobré jídlo, neexistuje jednodušší trik na podporu trávení. Dejte si 1 kapsli s každým jídlem, dejte trávení malou pauzu a udělejte si prostor pro nově příchozí pizzu.

Druhým suplementem na cesty je u mě SLEEPMAG. Někomu dělá problém usnout v novém prostředí a pokud chcete druhý den podat výkon (ujít 20 km po památchách rozhodně beru jako dobrý výkon), budete si večer potřebovat dobře odpočinout. 1-2 odměrky před spaním a měli byste se probudit plní elánu.

 

Hodně štěstí při zakomponování konceptu “Mini Holidays” ve svých harmonogramech. Také budu rád za jakákoliv další doporučení na vaše oblíbená místa, destinace a zkrátka všechny tipy na mini holidays a jejich vylepšení, rád je doplním!

Dominik Kodras

Close

Působíme po celé České republice. Pokud máte jakýkoliv dotaz, tak nás neváhejte kontaktovat.

Kontaktní informace

E-mail: 
info@staca.cz

Telefonní číslo: 
+420 721 167 521

Adresa gymu: 
Sukova 2/1828
370 05 České Budějovice

Sledujte nás
STACA